Závodní speciál, který má vyhrát Dakar!

18. prosince 2020

Britský specialista Prodrive postavil auto na Rally Dakar. Závodní speciál s výkonem 400 koní má jen jeden úkol – co nejrychleji zdolat bezmála 8 000 kilometrů přes duny, kamenité pláně, hory a skály. Prodrive odhaluje tajemství nového auto s poněkud nudným názvem BRX.

No dobře, není to jen BRX. Je to BRX Hunter, tedy lovec. A Prodrive ho postavil z ničeho, nevycházel z žádného existujícího auta, jen ze svých zkušeností a pravidel FIA. Celý návrh tedy vznikl na bílém papíře, na základě štíhlého šestnáctistránkového dokumentu technických pravidel, takže machři, kteří za sebou mají tři tituly v mistrovství světa v rallye a kteří staví auto pro rallyecross, pro Le Mans i pro Formuli 1, se mohli opravdu rozšoupnout.

Poslední aktuality

Studenti objevili řešení zachytávání mikroplastů z pneumatik

Zhruba před deseti lety začaly být emise skleníkových plynů obrovským tématem, což vyvrcholilo přibližně před pěti lety, když jsme se dozvěděli, že plnění emisních norem dle stanovených pravidel bylo velmi blízko od nemožného. Vznikl dokonce úplně nový měřicí cyklus WLTP, který o něco více odpovídá reálným podmínkám. Jenže teď se do toho všeho začíná řešit ještě nový problém – emise z pneumatik.

číst více…