Odstranění námrazy z čelního skla zvládnete i bez škrabky

16. listopadu 2020

Začínají ranní mrazíky a to jsou ty chvíle, kdy většina řidičů hledá po ránu nějaké škrábátko a snaží se dostat námrazu z čelního skla. Přitom stačí dědův recept a je po starostech.

Tuhle situaci zná asi každý, kdo nemá novou škodovku se simply clever umístěnou škrabkou na led ve víčku palivové nádrže. Není čím oškrábat led z čelního skla a tak se hledají různá škrabátka, ke slovu často přicházejí i platební nebo plastové klubové kartičky, někdo se dokonce uchyluje k polévání skla teplou vodou a riskuje tak jeho poškození. Můj děda ale už asi čtyřicet let používá trik, kterým vyčistí sklo za necelou minutu. Stačí mu k tomu plastová lahvička s rozprašovačem, voda, sůl a ocet.

Do plastové lahvičky o objemu 750 ml naleje půl litru vody, 200 ml obyčejného octa a asi dvě lžíce obyčejné kuchyňské soli. Pořádně to protřepe a zázračný roztok je hotový. Ale roztok je pouze polovina úspěchu. Většina lidí totiž podobné babské rady zná, ale tvrdí, že nefungují. Částečně mají pravdu. Důvodem je ale fakt, že roztok nepoužívají správně. Je totiž důležité postříkat roztokem sklo ještě večer, dokud je čisté a žádný led na něm není. Směs sice po skle steče, ale přesto na něm zanechá film, který druhý den ráno výrazně pomůže s odstraněním případné ledové krusty. Ráno proto stačí zamrzlé okno postříkat další várkou roztoku, počkat půl minuty a sklo setřít. Při slabší námraze to bez problémů zvládnou i stěrače, které díky večerní aplikaci roztoku nepřimrzly ke sklu. Je-li vrstva ledu silnější, stačí použít košťátko nebo škrabku, kterou ale nebude potřeba škrábat. Jen s ní setřete narušenou ledovou krustu.

Poslední aktuality

Závodní speciál, který má vyhrát Dakar!

Britský specialista Prodrive postavil auto na Rally Dakar. Závodní speciál s výkonem 400 koní má jen jeden úkol – co nejrychleji zdolat bezmála 8 000 kilometrů přes duny, kamenité pláně, hory a skály. Prodrive odhaluje tajemství nového auto s poněkud nudným názvem BRX.

číst více…

Studenti objevili řešení zachytávání mikroplastů z pneumatik

Zhruba před deseti lety začaly být emise skleníkových plynů obrovským tématem, což vyvrcholilo přibližně před pěti lety, když jsme se dozvěděli, že plnění emisních norem dle stanovených pravidel bylo velmi blízko od nemožného. Vznikl dokonce úplně nový měřicí cyklus WLTP, který o něco více odpovídá reálným podmínkám. Jenže teď se do toho všeho začíná řešit ještě nový problém – emise z pneumatik.

číst více…